Pompy insulinowe

Na amerykański rynek wchodzi właśnie nowa pompa insulinowa. Nazywa się Solo i jej producent, Mendingo twierdzi, że będzie to najmniejsza pompa insulinowa na świecie. Na razie diabetycy nie mogą się przekonać na ile ta nowa pompa insulinowa jest przełomowym rozwiązaniem gdyż dopiero FDA wydało zgodę i jeszcze nie można jej kupić, ale możemy Wam przybliżyć trochę atrakcyjnych funkcji tej pompy.
Jak dotąd, jest to najmniejsza i najlżejsza pompa insulinowa, która jest również bezprzewodowa. Pozwala ona na wygodne odłączenie i ponowne podłączenie pompy, o ile zajdzie taka potrzeba, bez jakiegokolwiek odłączenia drenu gdyż jest on zintegrowany.
schemat pracy pompa insulinowa SoloSystem działa na zasadzie, że sama pompa insulinowa jest tylko i wyłącznie dostarczycielem insuliny a steruje się nią zdalnie niewielkim urządzeniem wielkości telefonu komórkowego który jest „mózgiem”. System zapisuje tzw bazę (plan na 24 podawanie insuliny) na okres 3 miesięcy a sama pompa zawiera pojemnik na 200 jednostek. Pojedynczy bolus (dodatkowa dawka insuliny) można dostarczyć za pomocą pompy insulinowej lub zdalnego urządzenia.
dren pompy insulinowej Solo pozwala na łatwe odłączanie pompyPompa insulinowa jest zintegrowana z wkłuciem co eliminuje dreny ale także wybór rodzaju wkłucia. Uważam, że to co jest przedstawiane jako zaleta tej pompy insulinowej to tak naprawdę jest wada. Obecne na polskim rynku pompy takie jak Accu-Chek Spirit czy Medtronic (507,508) oraz Dana R firmy Sooil korzystają z wkłuć w systemie Luer co pozwala dowolnie je dobierać według potrzeb lub indywidualnych preferencji. I z tego co wiem od naszych czytelników jest to bardzo popularne.
Pompa insulinowa Solo jest dostępna w 7 kolorach obudowy i komunikuje się na razie tylko w języku angielskim.
Zobaczymy jakie będą reakcje na amerykańskim rynku jak już wejdzie do sprzedaży. Przykład Smiths Medical, który ostatnio wycofał się z produkcji pomp insulinowych pokazuje, że może nie być łatwo.
To niewielkie urządzenie pozwala diabetykom żyć niemal tak, jak przed wystąpieniem choroby. Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem umożliwiającym stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków. Główny element pompy to elektronicznie sterowany precyzyjny silniczek, który działając na tłok miniaturowej "strzykawki" z insuliną powoduje wstrzyknięcie dokładnie odmierzonej dawki hormonu. Obecnie około 250 000 ludzi na całym świecie jest leczonych przy użyciu pomp insulinowych.



Insulina jest pompowana przez zestaw infuzyjny: specjalną cienką rurkę połączoną z igłą wbitą pod skórę. Wkłucie pozostaje w jednym miejscu przez ok. 1-3 dni, po czym jego miejsce należy zmienić. Insulina jest podawana przez pompę na dwa różne sposoby. Dawkę bazową pompa podaje bez względu na to czy spożywa się jakieś posiłki, czy też nie. Natomiast bolusy - jednorazowe duże dawki, wstrzykiwane są przed posiłkiem. Pacjent może zaprogramować dozowanie insuliny z dużą dokładnością. Żadna igła czy nawet najnowocześniejszy pen nie daje takiej możliwości.

Przy stosowaniu pompy całkowite zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się o 15-20%. Mniej jest także ukłuć (zamiast kilku dziennie - jedno raz na kilka dni). Ponadto pompa ma wbudowany alarm, który włącza się w przypadku wystąpienia usterek. Każda sytuacja alarmowa ma przypisany do niej sygnał. Można więc od razu zorientować się, czy np. wyczerpały się baterie czy może zabrakło insuliny.

Jednak to urządzenie nie jest w stanie całkowicie zastąpić zdrowej trzustki, więc jego używanie wcale nie zwalnia z konieczności kontrolowania poziomu cukru we krwi. Czasem nawet konieczne są częstsze pomiary.


Jak działa pompa?
źródło: accu-chek.pl



Trzustka a pompa

U osoby, która nie jest chora na cukrzycę, trzustka regularnie uwalnia niewielkie ilości insuliny do organizmu w celu regulowania poziomu glukozy. Ilość uwolnionej insuliny zależy od "wewnętrznego zegara" danej osoby oraz od takich czynników jak aktywność fizyczna, przemiana materii, stres i choroba. Kiedy spożywa się pokarm, trzustka uwalnia dodatkową ilość insuliny w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi. Terapia z zastosowaniem pompy insulinowej najlepiej ze wszystkich dostępnych metod leczenia naśladuje pracę trzustki.

Trzustka a pompa

Terapia pompą a terapia za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć

W przeciwieństwie do terapii pompą insulinową, leczenie wielkokrotnymi wstrzyknięciami insuliny nie naśladuje tak dokładnie czynności trzustki. Jedna dawka insuliny, która ma działać przez długi czas niekoniecznie odpowiada zmieniającemu się zapotrzebowaniu organizmu w ciągu dnia; osoby stosujące tę metodę leczenia mogą wymagać dokładniejszego planowania posiłków i innych aspektów życia codziennego, odpowiednio do planu wstrzyknięć. Intensywne leczenie, w którym zatrzyki insuliny szybko lub krótko działającej wykonywane są wielokrotnie w ciągu dnia ma na pewno przewagę w stosunku do konwencjonalnego sposobu leczenia, ale nie dostarcza ono insuliny w sposób ciągły i precyzyjny, jak to czyni pompa insulinowa. Pompa dostarcza insulinę w sposób najbardziej przypominający uwalnianie insuliny u osób, które nie mają cukrzycy.

Terapia pompą a terapia za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć

480 dokładnych dawek insuliny codziennie

W pompie stosuje się wyłącznie insulinę szybko działającą i dzięki temu pompa może ją podać w dwojaki sposób: baza - ciągłe podawanie insuliny oraz bolusy. Baza jest podawana w sposób ciągły, niezależnie od posiłków. W pompie dobowa ilość insuliny bazalnej podzielona jest na 24 przedziały czasowe, czyli co godzinę może być ustalana inna dawka insuliny. Każda dawka godzinna podzielona jest dalej na 20 części, więc w ciągu doby pompa podaje 480 mikrodawek insuliny w sposób pulsacyjny, dokładnie co 3 minuty. W terapii przy użyciu pompy insulinowej każdy podstawowy posiłek i dodatkowe przekąski wymagają podania insuliny. Każdy posiłek mający wartość kaloryczną wymaga zaprogramowania i podania bolusa. Pompy insulinowe posiadają trzy rodzaje bolusów posiłkowych, czyli trzy różne formy podania insuliny. W zależności od rodzaju posiłku wybieramy bolus prosty, przedłużony lub wielofalowy.

480 dokładnych dawek insuliny codziennie


Więcej o pompach insulinowych na www.accu-chek.pl.

Materiał pochodzi ze strony www.accu-chek.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz