wtorek, 17 czerwca 2014

Glukometr Accu-Chek Performa




Roche DiagnosticsFirma Roche Diagnostics Polska informuje, że na polskim rynku dostępny jest już nowy glukometr Accu-Chek Performa. Jego zalety to duży ekran, łatwa obsługa testu paskowego bez konieczności kodowania oraz krótki, 5-sekundowy pomiar.

Nowy, produkowany w USA glukometr Accu-Chek Performa zapewnia też potwierdzoną badaniami dokładność pomiaru - spełnia rygorystyczne wymagania określone normą ISO 15197:2013* i zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2014 r.

Co ważne dla pacjenta, w systemie Accu-Chek Performa używa się obecnych już od kilku lat na polskim rynku testów paskowych Accu-Chek Performa - tych samych, z których korzystają dziś użytkownicy glukometrów Accu-Chek Performa Nano i systemu Accu-Chek Combo.

* dane w Roche

Accu-Chek Performa

Dane techniczne:
  • Wyświetlacz: duży ekran LCD
  • Zasilanie: 1 bateria, typ CR 2032
  • Wielkość kropli krwi: 0.6 uL
  • Zakres pomiaru: 10 mg/dL - 600 mg/dL
  • Typ próbki krwi: kapilarna, żylna, tętnicza i noworodka
  • Możliwość pomiaru z alternatywnych miejsc (AST): TAK
  • Zakres hematokrytu: 10 to 65%
  • Zużycie baterii: około 1 000 pomiarów
  • Czas pomiaru: około 5 sekund
  • Pomiar powinien być wykonywany przy temperaturze powietrza: od +6 st. C do 44 st. C
  • Glukometr powinien być przechowywany w miejscu, gdzie temperatura powietrza wynosi: od -25 st. C do 70 st. C
  • Maksymalna wysokość na której glukometr funkcjonuje: 3 094 m n.p.m.
  • Ostrzeżenie o za małej kropli krwi: TAK
  • Pojemność pamięci: 500 wyników + 20 badań kontrolnych
  • Wymiary: 94 x 52 x 21 mm
  • Waga: 59 g z baterią
  • Przesyłanie danych do komputera: za pomocą portu podczerwieni oraz urządzenia Accu-Chek SmartPix (dostępne oddzielnie)
  • Zasada pomiaru: pomiar elektrochemiczny
  • Obliczanie średnich wyników: 7-,14-, 30- 90-dni
  • Stabilność testów paskowych: 18 miesięcy od daty produkcji; testy paskowe pozostają stabilne co najmniej do upłynięcia daty przydatności podanej na fiolce. WAŻNE! fiolka z testami paskowymi musi być dokładnie zamykana za każdym razem od razu po wyjęciu testu paskowego.
Accu-Chek Performa

Więcej informacji na stronie internetowej www.accu-chek.pl oraz pod infolinią 801 080 104.

wtorek, 10 czerwca 2014

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą


Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

Podczas XV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Gdańsku lekarze diabetolodzy brali udział w przeprowadzanej przez Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. akcji promocyjnej. Dzięki temu Roche Diagnostics Polska przekaże 10 000 zł na organizację warsztatów dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, które zorganizuje i przeprowadzi Ogólnopolska Federacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. 

Podczas Zjazdu PTD w Gdańsku, hostessy firmy Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. (glukometry i pompy insulinowe Accu-Chek) informowały lekarzy diabetologów o możliwości wzięcia udziału w akcji promocyjnej wspierającej szczytny cel społeczny. Uczestnicy mieli za zadanie kliknąć w zdjęcie glukometru Accu-Chek Performa Nano w mobilnej aplikacji na tabletach udostępnianych przez hostessy.

Jedna osoba mogła wziąć udział w akcji raz dziennie. Każde kliknięcie powodowało przeznaczenie przez Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. kolejnych 5 zł na organizację warsztatów dla nauczycieli dzieci z cukrzycą przez Ogólnopolską Federację Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

Dlaczego edukacja nauczycieli jest tak ważna?

Bywa, że obecność małego diabetyka w szkole to wyzwanie dla grona pedagogicznego, które często po raz pierwszy spotyka się z cukrzycą i nie wie, jak należycie zaopiekować się chorym dzieckiem. Rodzice są bezradni, nauczyciele rozkładają ręce, a najwięcej tracą na tym najmłodsi. Co można zrobić? Podstawą jest szkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie. Takie szkolenia prowadzi Federacja, a dzięki zebranym środkom będzie mogła zorganizować kolejne.

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

piątek, 6 czerwca 2014

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań

Diabetycy.eu
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zainicjowało kolejną cenną akcję na rzecz poprawy sytuacji diabetyków. Powstał projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma zapoczątkować stworzenie Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań.

Projekt zakłada powstanie:
  • Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę
  • Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM)
  • Krajowego Rejestru Cukrzycy o Podłożu Genetycznym
Dzięki utworzeniu Ogólnopolskiej Sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy możliwa będzie także lepsza edukacja pacjentów i stałe podnoszenie ich wiedzy i umiejętności w zakresie samokontroli cukrzycy. Program pozwoli także wdrożyć Ogólnopolską Sieć Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej oraz Ogólnopolski Program Zapobiegania Retinopatii.

Jak zwykle Ministerstwo Zdrowia nie ułatwia sprawy diabetykom i jest sceptyczne wobec pomysłu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne chce przedstawić projekt w Sejmie 14 listopada, w Światowym Dniu Cukrzycy. Do tego czasu trzeba uzbierać 100 tys. podpisów. Pod projektem ustawy obywatelskiej zebrano już ponad 1200 podpisów. Poparł go m.in. Lech Wałęsa, który sam choruje na cukrzycę, oraz Lidia i Jerzy Owsiak.

Jeśli nie jest Wam obojętny los osób chorujących na cukrzycą DOŁĄCZCIE DO AKCJI ZBIERANIA PODPISÓW! Należy pobrać listę TUTAJ, wydrukować ją, zebrać jak najwięcej podpisów, a następnie przesłać do Federacji. My przekażemy listę dalej. LICZYMY NA WAS!

Nasz adres:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę
ul. Bronowicka 38/5
30-091 Kraków

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań. Zbieramy podpisy!

Narodowy Program Zwalczania cukrzycy i jej Powikłań 

W Polsce cukrzyca nie należy do priorytetów opieki zdrowotnej, a o chorobie mówi się i myśli w sposób schematyczny i stereotypowy. Skuteczna walka z epidemią cukrzycy nie jest możliwa bez dobrze zaplanowanej strategii działania, dlatego profesor Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zainicjował stworzenie i wdrożenie na drodze ustawy obywatelskiej narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Program zakłada podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową (GDM) oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym. Ważnym założeniem projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy.

Istotnym założeniem programu będzie profilaktyka, wczesne wyrywanie i prawidłowe leczenie w celu zapobiegania powykałaniom. W programie zostanie uwzględnione leczenie powikłań okulistycznych określonych w ogólnopolskim programie zapobiegania retinopatii cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne będą wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oka) oraz utworzenie ogólnopolskiej sieci poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej.

Projekt jest realizowany przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, którego członkowie w 16 regionach będą koordynować zbieranie podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej. 

wtorek, 3 czerwca 2014

Komunikat dotyczący nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne




Miniterstwo Zdrowia




W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie z dniem 1 lipca 2014 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy (Dz. U. poz. 1678), Miniterstwo Zdrowia informuję, iż od tej daty zaczną obowiązywać wzory zleceń określone w załącznikach do ww. rozporządzenia.

Jednocześnie Ministrstwo informuje, że procedura zaopatrzenia w wyroby medyczne, wymagająca potwierdzania zleceń w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, nie ulega zmianie.

Ponadto proszę przyjąć, iż przepisy przejściowe rozporządzenia wprowadzają rozwiązania umożliwiające zachowanie ważności zleceń potwierdzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przed dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia.

Zlecenia potwierdzone do dnia 30 czerwca 2014 r. zachowują swoją ważność:
  • w przypadku wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie - do 31 grudnia 2014 r.,
  • w przypadku wyrobów medycznych innych niż przysługujące comiesięcznie - do 31 lipca 2014 r.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zlecenia wystawione do dnia 30 czerwca br., ale nie potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia w tym terminie, tracą ważność.

Terminy obowiązywania nowych druków:
  • Wszystkie zlecenia "część A" z datą wystawienia od 1 lipca 2014 obowiązują tylko i wyłącznie na nowych drukach.
  • Wszystkie zlecenia "część B" - karty zaopatrzenia - wystawione do końca czerwca 2014 obowiązują do 31 grudnia 2014, chyba że ich ważność upływa wcześniej.
  • Wszystkie zlecenia "część B" - karty zaopatrzenia - wystawione po 1 lipca 2014 muszą być wystawione na nowym druku.

źródło: in-fusion.pl

Nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (od lipca 2014) - "część A" i "część B"
Komunikat dotyczący nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne