piątek, 30 maja 2014

Diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

Diabetycy.eu
Organizatorzy i Uczestnicy odbywającego się w Gdańsku XV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przeprowadzili wspaniałą akcję na rzecz podopiecznych Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

W dniu 16 maja odbył się koncert charytatywny zespołu Leszcze, z którego dochód z cegiełek będących biletami wstępu zostanie przekazany na Cukrzycową Szkołę Wolontariatu pod Żaglami.

Młodzież chorująca na cukrzycę pojedzie na Mazury, gdzie będzie uczyć się żeglarstwa, samokontroli cukrzycy, a także zdobędzie wiedzę jak pomagać innym angażując się w wolontariat.

Tegoroczna akcja diabetologów jest już drugą inicjatywą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rzecz dzieci z cukrzycą. Wybór Federacji jako obdarowanej organizacji jest dla organizacji prawdziwym zaszczytem i wyróżnieniem.

Lekarze diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

Lekarze diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

środa, 28 maja 2014

Apel o poparcie narodowego programu przeciwdziałania cukrzycy i jej powikłaniom


PTD15-17 maj br. odbył się w Gdańsku XV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wzięło w nim udział ponad 2600 lekarzy i pielęgniarek. W trakcie zjazdu zainicjowana została akcja zbierania 100 tys. podpisów pod projektem Narodowego Programu Przeciwdziałania Cukrzycy i jej Powikłaniom.

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków, ale jest jej świadomych i z jej powodu leczonych jedynie 2,2 mln. Liczba zachorowań na cukrzycę w Polsce rośnie szybciej niż przewidywano jeszcze niedawno. W 2006 ONZ uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata, a w 2012 Parlament Europejski wezwał rządy wszystkich krajów członkowskich do tworzenia narodowych programów walki z cukrzycą i energicznego działania w celu skutecznego zapobiegania cukrzycy. Aby pomóc rządowi i parlamentowi, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wzięło na swoje barki ciężar opracowania narodowego programu walki z cukrzycą.

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań. Zbieramy podpisy!

Zaniedbań w opiece nad chorymi na cukrzycę jest bardzo wiele - nie są prowadzone powszechne badania przesiewowe, bardzo nisko finansowane są przez NFZ świadczenia dla chorych na cukrzycę, nie jest finansowana edukacja - a od prowadzenia właściwego trybu życia zależy powodzenie terapii, bardzo znacznie podrożały w wyniku ustawy refundacyjnej ceny insulin i pasków do samokontroli glikemii, od lat blokowana jest refundacja nowych leków przeciwcukrzycowych (które faktycznie nie są już takie nowe, gdyż np. leki inkretynowe zostały wprowadzone do lecznictwa w 2006 r.). Ze zdumieniem stwierdzamy, że obecnie większość leków na cukrzycę jest pełnopłatna dla pacjenta - jest to sytuacja niebywała w kraju o takim stopniu rozwoju jak Polska. Swój protest przeciwko tej sytuacji wyraziła w ostatnich dniach także Naczelna Rada Lekarska.

Narodowy Program zakłada:
  • powołanie Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę, Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM) i Krajowego Rejestru Cukrzyc o Podłożu Genetycznym
  • utworzenie ogólnopolskiej sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy
  • uruchomienie Ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Retinopatii Cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne byłby wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oczu)
  • utworzenie ogólnopolskiej sieci Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej
Liczymy, że zorganizowany wysiłek całego społeczeństwa i przekonanie o randze problemu, jakim jest cukrzyca i jej powikłania umożliwią nam złożenie 14 listopada br., w Światowym Dniu Cukrzycy, projektu Programu wraz ze 100 tysiącami podpisów w Kancelarii Marszałka Sejmu. W ten sposób parlament i rząd otrzymają gotowy i fachowo opracowany projekt działań zmierzających do pokonania cukrzycy w naszym kraju.

piątek, 16 maja 2014

Refundacja wkłuć do pomp jest, a pomyślał ktoś o zbiornikach na insulinę?


Diabetycy, którzy chorują już dobrych kilka lat zapewne pamiętają czasy, gdy ani pompy insulinowe, ani wkłucia do nich nie były refundowane. Ministerstwo Zdrowia z biegiem lat poszerzało zakres refundacji. Najpierw 100% refundację wkłuć dostały osoby do 18 roku życia, później kobiety w ciąży. Z czasem stwierdzono, że refundacja przydałaby się także osobom do 26 roku życia i takową wprowadzono.

W ostatnich miesiącach nawet osoby po 26 roku życia doczekały się częściowej refundacji wkłuć do pomp insulinowych (pokrywają 30% kosztów zakupu). Cały czas jednak zapomina się o tym, że pompa insulinowa jest tak skonstruowana, że oprócz wkłuć potrzebne są jeszcze do niej rezerwuary, czyli zbiorniki na insulinę (ampułki). Niestety w tym przypadku o refundacji nigdy nie było i nie ma mowy - a przecież pompa bez tego staje się bezużyteczna.

"Ampułka i zestaw infuzyjny są produktami sterylnymi przeznaczonymi do jednorazowego użytku. Sterylność gwarantowana jest dla opakowań nieotwartych, do terminu ważności. Nie należy używać sterylnych produktów, których opakowanie zostało uszkodzone. Nie używać ponownie materiałów jednorazowego użytku, ponieważ może to spowodować awarię pompy insulinowej" - fragment z instrukcji obsługi pompy Accu-Chek Spirit Combo.

Refundacja wkłuć do pomp jest, a pomyślał ktoś o zbiornikach na insulinę?

To właśnie do rezerwuaru (inaczej zbiornik, ampułka) należy każdorazowo przestrzyknąć pożądaną ilość insuliny z fiolki. Zbiornik na insulinę powinien być wymieniany za każdym razem, gdy skończy się w nim insulina. Czy tak się jednak dzieje? Czy diabetycy, przy wysokich wydatkach na leczenie cukrzycy, w ramach oszczędności nie używają zbiorników po kilka razy (podobnie jak w przypadku igieł do penów)?

Średnio każdy pacjent potrzebuje 10 takich zbiorników w ciągu miesiąca, czyli tyle samo co wkłuć. Jeden zbiornik to koszt około 8 - 10 zł, miesięcznie daje to dodatkową kwotę rzędu 80 - 100 zł. Skoro Ministerstwo Zdrowia refunduje zakup 10 zestawów infuzyjnych to analogicznie powinno refundować zakup 10 zbiorników insulinowych niezależnie od tego, jaką ilość insuliny pacjent zużywa w ciągu doby. Czy diabetyków stać na te dodatkowe wydatki? Czy każdy przestrzega rygoru każdorazowej wymiany zbiornika? Odpowiedzcie sobie sami.

Mateusz Kołodziejski wyszedł z inicjatywą i postanowił zapytać Ministerstwo Zdrowia dlaczego zbiorniki na insulinę nie są objęte refundacją?

"Brak kompatybilności fiolek, w jakich sprzedawana jest typowo insulina wymaga od diabetyków korzystania ze zbiorników, aby w ogóle móc używać pompę. Dlaczego więc skoro mowa w ustawie o dofinansowaniu zestawów infuzyjnych, czyli tzw. wkłucia z drenem, Państwo nie chce dofinansować elementu niezbędnego do korzystania z pompy insulinowej, jakim jest ów plastikowy zasobnik? Dla mnie jest to niezrozumiałe."

Po miesiącu oczekiwania nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia. Brak dofinansowania zasobników tłumaczą tylko i wyłącznie brakiem pieniędzy.

"Wskazane przez Pana akcesoria do pomp insulinowych nie zostały umieszczone w przedmiotowym rozporządzeniu, jak i poprzedzających go aktach wykonawczych związanych ze świadczeniami gwarantowanymi, z powodu ograniczonych możliwości płatniczych podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej." - czytamy w piśmie z Ministerstwa.

Pierwsza odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w sprawie zbiorników na insulinę (pdf)

Minął kolejny miesiąc i Mateusz Kołodziejski dostał drugą odpowiedź. Tym razem Departament informuje, że uwagi przedstawione przez p. Kołodziejskiego "zostaną poddane analizie przy pracach nad zmianami przedmiotowego wykazu".

Druga odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w sprawie zbiorników na insulinę (pdf)

Czy zatem coś zmieni się w tej kwestii? Może warto poruszyć ten temat? Czy organizacje działające na rzecz diabetyków napiszą listy w tej sprawie do odpowiednich instytucji? Otwieramy temat i zapraszamy do dyskusji i działania.

czwartek, 1 maja 2014

Wykaz leków refundowanych i ceny od 1 maja 2014 r.


Miniterstwo Zdrowia
Ukazało się nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdrow. 14.53) dotyczące cen leków refundowanych od 1 maja 2014 roku.

Zarówno w cenach pasków do glukometrów, jak i w cenach insulin nie zachodzą żadne zmiany w stosunku do listy, która obowiązywała od 1 marca br. Nic nie zniknęło z listy, nic nowego także na niej się nie pojawiło.

Tabela z cenami pasków do glukometrów (pdf) od 1 maja

Tabela z cenami insulin (pdf) od 1 maja

Drobne zmiany dotyczą kilku leków doustnych stosowanych w cukrzycy - są to groszowe zmiany. Szczegóły w tabeli.


W dalszym ciągu na liście leków refundowanych nie pojawiły się nowoczesne leki inkretynowe.

Leki inkretynowe to nowa grupa leków. Należą do nich eksenatyd (Byetta) i liraglutyd (Victoza). Podawane są w zastrzykach, podskórnie, Byetta 2 razy na dobę, a Victoza raz na dobę. Stosuje się je razem z metforminą i/lub pochodnymi sulfonylomocznika.

Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, hamują opróżnianie żołądka z pokarmów, dając uczucie sytości, i oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, hamując apetyt. Zmniejszają stężenie glukozy we krwi oraz masę ciała. Do objawów ubocznych należą nudności, brak apetytu, czasem wymioty.

Do leków inkretynowych stosowanych w postaci tabletek i wykazujących mniejszą skuteczność niż opisane powyżej, należą sitagliptyna (Januvia), podawana raz na dobę, saksagliptyna (Onglyza), podawana raz na dobę, oraz wildagliptyna (Galvus), podawana 2 razy na dobę.