wtorek, 17 czerwca 2014

Glukometr Accu-Chek Performa




Roche DiagnosticsFirma Roche Diagnostics Polska informuje, że na polskim rynku dostępny jest już nowy glukometr Accu-Chek Performa. Jego zalety to duży ekran, łatwa obsługa testu paskowego bez konieczności kodowania oraz krótki, 5-sekundowy pomiar.

Nowy, produkowany w USA glukometr Accu-Chek Performa zapewnia też potwierdzoną badaniami dokładność pomiaru - spełnia rygorystyczne wymagania określone normą ISO 15197:2013* i zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2014 r.

Co ważne dla pacjenta, w systemie Accu-Chek Performa używa się obecnych już od kilku lat na polskim rynku testów paskowych Accu-Chek Performa - tych samych, z których korzystają dziś użytkownicy glukometrów Accu-Chek Performa Nano i systemu Accu-Chek Combo.

* dane w Roche

Accu-Chek Performa

Dane techniczne:
  • Wyświetlacz: duży ekran LCD
  • Zasilanie: 1 bateria, typ CR 2032
  • Wielkość kropli krwi: 0.6 uL
  • Zakres pomiaru: 10 mg/dL - 600 mg/dL
  • Typ próbki krwi: kapilarna, żylna, tętnicza i noworodka
  • Możliwość pomiaru z alternatywnych miejsc (AST): TAK
  • Zakres hematokrytu: 10 to 65%
  • Zużycie baterii: około 1 000 pomiarów
  • Czas pomiaru: około 5 sekund
  • Pomiar powinien być wykonywany przy temperaturze powietrza: od +6 st. C do 44 st. C
  • Glukometr powinien być przechowywany w miejscu, gdzie temperatura powietrza wynosi: od -25 st. C do 70 st. C
  • Maksymalna wysokość na której glukometr funkcjonuje: 3 094 m n.p.m.
  • Ostrzeżenie o za małej kropli krwi: TAK
  • Pojemność pamięci: 500 wyników + 20 badań kontrolnych
  • Wymiary: 94 x 52 x 21 mm
  • Waga: 59 g z baterią
  • Przesyłanie danych do komputera: za pomocą portu podczerwieni oraz urządzenia Accu-Chek SmartPix (dostępne oddzielnie)
  • Zasada pomiaru: pomiar elektrochemiczny
  • Obliczanie średnich wyników: 7-,14-, 30- 90-dni
  • Stabilność testów paskowych: 18 miesięcy od daty produkcji; testy paskowe pozostają stabilne co najmniej do upłynięcia daty przydatności podanej na fiolce. WAŻNE! fiolka z testami paskowymi musi być dokładnie zamykana za każdym razem od razu po wyjęciu testu paskowego.
Accu-Chek Performa

Więcej informacji na stronie internetowej www.accu-chek.pl oraz pod infolinią 801 080 104.

wtorek, 10 czerwca 2014

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą


Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

Podczas XV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Gdańsku lekarze diabetolodzy brali udział w przeprowadzanej przez Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. akcji promocyjnej. Dzięki temu Roche Diagnostics Polska przekaże 10 000 zł na organizację warsztatów dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, które zorganizuje i przeprowadzi Ogólnopolska Federacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. 

Podczas Zjazdu PTD w Gdańsku, hostessy firmy Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. (glukometry i pompy insulinowe Accu-Chek) informowały lekarzy diabetologów o możliwości wzięcia udziału w akcji promocyjnej wspierającej szczytny cel społeczny. Uczestnicy mieli za zadanie kliknąć w zdjęcie glukometru Accu-Chek Performa Nano w mobilnej aplikacji na tabletach udostępnianych przez hostessy.

Jedna osoba mogła wziąć udział w akcji raz dziennie. Każde kliknięcie powodowało przeznaczenie przez Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. kolejnych 5 zł na organizację warsztatów dla nauczycieli dzieci z cukrzycą przez Ogólnopolską Federację Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

Dlaczego edukacja nauczycieli jest tak ważna?

Bywa, że obecność małego diabetyka w szkole to wyzwanie dla grona pedagogicznego, które często po raz pierwszy spotyka się z cukrzycą i nie wie, jak należycie zaopiekować się chorym dzieckiem. Rodzice są bezradni, nauczyciele rozkładają ręce, a najwięcej tracą na tym najmłodsi. Co można zrobić? Podstawą jest szkolenie kadry pedagogicznej w tym zakresie. Takie szkolenia prowadzi Federacja, a dzięki zebranym środkom będzie mogła zorganizować kolejne.

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

Lekarze diabetolodzy razem z Accu-Chek pomagają dzieciom z cukrzycą

piątek, 6 czerwca 2014

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań

Diabetycy.eu
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zainicjowało kolejną cenną akcję na rzecz poprawy sytuacji diabetyków. Powstał projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma zapoczątkować stworzenie Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań.

Projekt zakłada powstanie:
  • Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę
  • Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM)
  • Krajowego Rejestru Cukrzycy o Podłożu Genetycznym
Dzięki utworzeniu Ogólnopolskiej Sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy możliwa będzie także lepsza edukacja pacjentów i stałe podnoszenie ich wiedzy i umiejętności w zakresie samokontroli cukrzycy. Program pozwoli także wdrożyć Ogólnopolską Sieć Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej oraz Ogólnopolski Program Zapobiegania Retinopatii.

Jak zwykle Ministerstwo Zdrowia nie ułatwia sprawy diabetykom i jest sceptyczne wobec pomysłu. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne chce przedstawić projekt w Sejmie 14 listopada, w Światowym Dniu Cukrzycy. Do tego czasu trzeba uzbierać 100 tys. podpisów. Pod projektem ustawy obywatelskiej zebrano już ponad 1200 podpisów. Poparł go m.in. Lech Wałęsa, który sam choruje na cukrzycę, oraz Lidia i Jerzy Owsiak.

Jeśli nie jest Wam obojętny los osób chorujących na cukrzycą DOŁĄCZCIE DO AKCJI ZBIERANIA PODPISÓW! Należy pobrać listę TUTAJ, wydrukować ją, zebrać jak najwięcej podpisów, a następnie przesłać do Federacji. My przekażemy listę dalej. LICZYMY NA WAS!

Nasz adres:
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę
ul. Bronowicka 38/5
30-091 Kraków

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań. Zbieramy podpisy!

Narodowy Program Zwalczania cukrzycy i jej Powikłań 

W Polsce cukrzyca nie należy do priorytetów opieki zdrowotnej, a o chorobie mówi się i myśli w sposób schematyczny i stereotypowy. Skuteczna walka z epidemią cukrzycy nie jest możliwa bez dobrze zaplanowanej strategii działania, dlatego profesor Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zainicjował stworzenie i wdrożenie na drodze ustawy obywatelskiej narodowego programu zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Program zakłada podniesienie poziomu wiedzy o cukrzycy i jej diagnostyce poprzez utworzenie krajowego rejestru chorych na cukrzycę, krajowego rejestru dzieci matek z cukrzycą ciążową (GDM) oraz krajowego rejestru cukrzycy o podłożu genetycznym. Ważnym założeniem projektu jest edukacja chorych poprzez utworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków edukacji w cukrzycy.

Istotnym założeniem programu będzie profilaktyka, wczesne wyrywanie i prawidłowe leczenie w celu zapobiegania powykałaniom. W programie zostanie uwzględnione leczenie powikłań okulistycznych określonych w ogólnopolskim programie zapobiegania retinopatii cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne będą wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oka) oraz utworzenie ogólnopolskiej sieci poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej.

Projekt jest realizowany przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą we współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, którego członkowie w 16 regionach będą koordynować zbieranie podpisów pod projektem ustawy obywatelskiej. 

wtorek, 3 czerwca 2014

Komunikat dotyczący nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne




Miniterstwo Zdrowia




W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie z dniem 1 lipca 2014 r. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy (Dz. U. poz. 1678), Miniterstwo Zdrowia informuję, iż od tej daty zaczną obowiązywać wzory zleceń określone w załącznikach do ww. rozporządzenia.

Jednocześnie Ministrstwo informuje, że procedura zaopatrzenia w wyroby medyczne, wymagająca potwierdzania zleceń w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, nie ulega zmianie.

Ponadto proszę przyjąć, iż przepisy przejściowe rozporządzenia wprowadzają rozwiązania umożliwiające zachowanie ważności zleceń potwierdzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia przed dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia.

Zlecenia potwierdzone do dnia 30 czerwca 2014 r. zachowują swoją ważność:
  • w przypadku wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie - do 31 grudnia 2014 r.,
  • w przypadku wyrobów medycznych innych niż przysługujące comiesięcznie - do 31 lipca 2014 r.

Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zlecenia wystawione do dnia 30 czerwca br., ale nie potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia w tym terminie, tracą ważność.

Terminy obowiązywania nowych druków:
  • Wszystkie zlecenia "część A" z datą wystawienia od 1 lipca 2014 obowiązują tylko i wyłącznie na nowych drukach.
  • Wszystkie zlecenia "część B" - karty zaopatrzenia - wystawione do końca czerwca 2014 obowiązują do 31 grudnia 2014, chyba że ich ważność upływa wcześniej.
  • Wszystkie zlecenia "część B" - karty zaopatrzenia - wystawione po 1 lipca 2014 muszą być wystawione na nowym druku.

źródło: in-fusion.pl

Nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (od lipca 2014) - "część A" i "część B"
Komunikat dotyczący nowych wzorów zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne

piątek, 30 maja 2014

Diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

Diabetycy.eu
Organizatorzy i Uczestnicy odbywającego się w Gdańsku XV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przeprowadzili wspaniałą akcję na rzecz podopiecznych Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

W dniu 16 maja odbył się koncert charytatywny zespołu Leszcze, z którego dochód z cegiełek będących biletami wstępu zostanie przekazany na Cukrzycową Szkołę Wolontariatu pod Żaglami.

Młodzież chorująca na cukrzycę pojedzie na Mazury, gdzie będzie uczyć się żeglarstwa, samokontroli cukrzycy, a także zdobędzie wiedzę jak pomagać innym angażując się w wolontariat.

Tegoroczna akcja diabetologów jest już drugą inicjatywą Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na rzecz dzieci z cukrzycą. Wybór Federacji jako obdarowanej organizacji jest dla organizacji prawdziwym zaszczytem i wyróżnieniem.

Lekarze diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

Lekarze diabetolodzy wsparli młodych diabetyków podczas koncertu charytatywnego

środa, 28 maja 2014

Apel o poparcie narodowego programu przeciwdziałania cukrzycy i jej powikłaniom


PTD15-17 maj br. odbył się w Gdańsku XV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wzięło w nim udział ponad 2600 lekarzy i pielęgniarek. W trakcie zjazdu zainicjowana została akcja zbierania 100 tys. podpisów pod projektem Narodowego Programu Przeciwdziałania Cukrzycy i jej Powikłaniom.

Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków, ale jest jej świadomych i z jej powodu leczonych jedynie 2,2 mln. Liczba zachorowań na cukrzycę w Polsce rośnie szybciej niż przewidywano jeszcze niedawno. W 2006 ONZ uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata, a w 2012 Parlament Europejski wezwał rządy wszystkich krajów członkowskich do tworzenia narodowych programów walki z cukrzycą i energicznego działania w celu skutecznego zapobiegania cukrzycy. Aby pomóc rządowi i parlamentowi, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne wzięło na swoje barki ciężar opracowania narodowego programu walki z cukrzycą.

TAK dla Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań. Zbieramy podpisy!

Zaniedbań w opiece nad chorymi na cukrzycę jest bardzo wiele - nie są prowadzone powszechne badania przesiewowe, bardzo nisko finansowane są przez NFZ świadczenia dla chorych na cukrzycę, nie jest finansowana edukacja - a od prowadzenia właściwego trybu życia zależy powodzenie terapii, bardzo znacznie podrożały w wyniku ustawy refundacyjnej ceny insulin i pasków do samokontroli glikemii, od lat blokowana jest refundacja nowych leków przeciwcukrzycowych (które faktycznie nie są już takie nowe, gdyż np. leki inkretynowe zostały wprowadzone do lecznictwa w 2006 r.). Ze zdumieniem stwierdzamy, że obecnie większość leków na cukrzycę jest pełnopłatna dla pacjenta - jest to sytuacja niebywała w kraju o takim stopniu rozwoju jak Polska. Swój protest przeciwko tej sytuacji wyraziła w ostatnich dniach także Naczelna Rada Lekarska.

Narodowy Program zakłada:
  • powołanie Krajowego Rejestru Chorych na Cukrzycę, Krajowego Rejestru Dzieci Matek z Cukrzycą Ciążową (GDM) i Krajowego Rejestru Cukrzyc o Podłożu Genetycznym
  • utworzenie ogólnopolskiej sieci Ośrodków Edukacji w Cukrzycy
  • uruchomienie Ogólnopolskiego Programu Zapobiegania Retinopatii Cukrzycowej (w jego ramach wszystkie placówki diabetologiczne byłby wyposażone w sprzęt cyfrowy do obrazowania dna oczu)
  • utworzenie ogólnopolskiej sieci Poradni Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej
Liczymy, że zorganizowany wysiłek całego społeczeństwa i przekonanie o randze problemu, jakim jest cukrzyca i jej powikłania umożliwią nam złożenie 14 listopada br., w Światowym Dniu Cukrzycy, projektu Programu wraz ze 100 tysiącami podpisów w Kancelarii Marszałka Sejmu. W ten sposób parlament i rząd otrzymają gotowy i fachowo opracowany projekt działań zmierzających do pokonania cukrzycy w naszym kraju.

piątek, 16 maja 2014

Refundacja wkłuć do pomp jest, a pomyślał ktoś o zbiornikach na insulinę?


Diabetycy, którzy chorują już dobrych kilka lat zapewne pamiętają czasy, gdy ani pompy insulinowe, ani wkłucia do nich nie były refundowane. Ministerstwo Zdrowia z biegiem lat poszerzało zakres refundacji. Najpierw 100% refundację wkłuć dostały osoby do 18 roku życia, później kobiety w ciąży. Z czasem stwierdzono, że refundacja przydałaby się także osobom do 26 roku życia i takową wprowadzono.

W ostatnich miesiącach nawet osoby po 26 roku życia doczekały się częściowej refundacji wkłuć do pomp insulinowych (pokrywają 30% kosztów zakupu). Cały czas jednak zapomina się o tym, że pompa insulinowa jest tak skonstruowana, że oprócz wkłuć potrzebne są jeszcze do niej rezerwuary, czyli zbiorniki na insulinę (ampułki). Niestety w tym przypadku o refundacji nigdy nie było i nie ma mowy - a przecież pompa bez tego staje się bezużyteczna.

"Ampułka i zestaw infuzyjny są produktami sterylnymi przeznaczonymi do jednorazowego użytku. Sterylność gwarantowana jest dla opakowań nieotwartych, do terminu ważności. Nie należy używać sterylnych produktów, których opakowanie zostało uszkodzone. Nie używać ponownie materiałów jednorazowego użytku, ponieważ może to spowodować awarię pompy insulinowej" - fragment z instrukcji obsługi pompy Accu-Chek Spirit Combo.

Refundacja wkłuć do pomp jest, a pomyślał ktoś o zbiornikach na insulinę?

To właśnie do rezerwuaru (inaczej zbiornik, ampułka) należy każdorazowo przestrzyknąć pożądaną ilość insuliny z fiolki. Zbiornik na insulinę powinien być wymieniany za każdym razem, gdy skończy się w nim insulina. Czy tak się jednak dzieje? Czy diabetycy, przy wysokich wydatkach na leczenie cukrzycy, w ramach oszczędności nie używają zbiorników po kilka razy (podobnie jak w przypadku igieł do penów)?

Średnio każdy pacjent potrzebuje 10 takich zbiorników w ciągu miesiąca, czyli tyle samo co wkłuć. Jeden zbiornik to koszt około 8 - 10 zł, miesięcznie daje to dodatkową kwotę rzędu 80 - 100 zł. Skoro Ministerstwo Zdrowia refunduje zakup 10 zestawów infuzyjnych to analogicznie powinno refundować zakup 10 zbiorników insulinowych niezależnie od tego, jaką ilość insuliny pacjent zużywa w ciągu doby. Czy diabetyków stać na te dodatkowe wydatki? Czy każdy przestrzega rygoru każdorazowej wymiany zbiornika? Odpowiedzcie sobie sami.

Mateusz Kołodziejski wyszedł z inicjatywą i postanowił zapytać Ministerstwo Zdrowia dlaczego zbiorniki na insulinę nie są objęte refundacją?

"Brak kompatybilności fiolek, w jakich sprzedawana jest typowo insulina wymaga od diabetyków korzystania ze zbiorników, aby w ogóle móc używać pompę. Dlaczego więc skoro mowa w ustawie o dofinansowaniu zestawów infuzyjnych, czyli tzw. wkłucia z drenem, Państwo nie chce dofinansować elementu niezbędnego do korzystania z pompy insulinowej, jakim jest ów plastikowy zasobnik? Dla mnie jest to niezrozumiałe."

Po miesiącu oczekiwania nadeszła odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia. Brak dofinansowania zasobników tłumaczą tylko i wyłącznie brakiem pieniędzy.

"Wskazane przez Pana akcesoria do pomp insulinowych nie zostały umieszczone w przedmiotowym rozporządzeniu, jak i poprzedzających go aktach wykonawczych związanych ze świadczeniami gwarantowanymi, z powodu ograniczonych możliwości płatniczych podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej." - czytamy w piśmie z Ministerstwa.

Pierwsza odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w sprawie zbiorników na insulinę (pdf)

Minął kolejny miesiąc i Mateusz Kołodziejski dostał drugą odpowiedź. Tym razem Departament informuje, że uwagi przedstawione przez p. Kołodziejskiego "zostaną poddane analizie przy pracach nad zmianami przedmiotowego wykazu".

Druga odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w sprawie zbiorników na insulinę (pdf)

Czy zatem coś zmieni się w tej kwestii? Może warto poruszyć ten temat? Czy organizacje działające na rzecz diabetyków napiszą listy w tej sprawie do odpowiednich instytucji? Otwieramy temat i zapraszamy do dyskusji i działania.

czwartek, 1 maja 2014

Wykaz leków refundowanych i ceny od 1 maja 2014 r.


Miniterstwo Zdrowia
Ukazało się nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdrow. 14.53) dotyczące cen leków refundowanych od 1 maja 2014 roku.

Zarówno w cenach pasków do glukometrów, jak i w cenach insulin nie zachodzą żadne zmiany w stosunku do listy, która obowiązywała od 1 marca br. Nic nie zniknęło z listy, nic nowego także na niej się nie pojawiło.

Tabela z cenami pasków do glukometrów (pdf) od 1 maja

Tabela z cenami insulin (pdf) od 1 maja

Drobne zmiany dotyczą kilku leków doustnych stosowanych w cukrzycy - są to groszowe zmiany. Szczegóły w tabeli.


W dalszym ciągu na liście leków refundowanych nie pojawiły się nowoczesne leki inkretynowe.

Leki inkretynowe to nowa grupa leków. Należą do nich eksenatyd (Byetta) i liraglutyd (Victoza). Podawane są w zastrzykach, podskórnie, Byetta 2 razy na dobę, a Victoza raz na dobę. Stosuje się je razem z metforminą i/lub pochodnymi sulfonylomocznika.

Leki inkretynowe zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, hamują opróżnianie żołądka z pokarmów, dając uczucie sytości, i oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, hamując apetyt. Zmniejszają stężenie glukozy we krwi oraz masę ciała. Do objawów ubocznych należą nudności, brak apetytu, czasem wymioty.

Do leków inkretynowych stosowanych w postaci tabletek i wykazujących mniejszą skuteczność niż opisane powyżej, należą sitagliptyna (Januvia), podawana raz na dobę, saksagliptyna (Onglyza), podawana raz na dobę, oraz wildagliptyna (Galvus), podawana 2 razy na dobę.

środa, 30 kwietnia 2014

Czy cukrzyk może jeść słodycze?

 

Istnieje wiele schorzeń określanych mianem chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Zalicza się do nich między innymi cukrzycę, która atakuje różne grupy osób, bez względu na płeć i wiek. Duże znaczenie w zachorowaniu na cukrzycę mają względy dziedziczne. Cukrzycę przekazuje się w genach, a właściwie ryzyko jej wystąpienia u kolejnych pokoleń.

Należy powiedzieć, że dla cukrzyków bardzo ważne jest prowadzenie odpowiedniej diety. Jakiej? Odpowiedź nasuwa się sama - bezcukrowej. Czy jednak rzeczywiście prawdą jest to, że osoby chore na cukrzycę przede wszystkim nie powinny spożywać słodyczy i produktów bogatych w cukier?

Jak funkcjonuje organizm człowieka chorującego na cukrzycę?

Cukrzyca sprowadza się do tego, że ilość glukozy we krwi jest za wysoka i przez to dana osoba choruje. Każdy człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania pewną ilość glukozy we krwi. Osoby zdrowe jednak łatwo radzą sobie z pozbyciem się nadmiaru glukozy, który okresowo pojawia się w organizmie. Za pośrednictwem procesów metabolizmu glukoza jest wydalana z organizmu. Aby było to możliwe, w organizmie człowieka musi istnieć odpowiedni poziom insuliny, czyli hormonu wytwarzanego w trzustce, który steruje przemianami glukozy. Pacjenci chorujący na cukrzycę mają zbyt mało insuliny w organizmie. Nie wiadomo do końca, dlaczego tak się dzieje. Cukrzyca nie jest zaraźliwa i najczęściej wynika ze względów dziedzicznych i prowadzonego stylu życia. Zła dieta i brak ruchu sprzyjają powstawaniu cukrzycy.


Słodycze a cukrzyca

Wydawać by się mogło, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść ani słodyczy, ani czekolady. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście, prowadzenie diety bogatej w cukier nie jest właściwie dla diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę, ale słodycze nie są kompletnie zakazane. Szkodzą one diabetykom mniej więcej w tym samym stopniu co osobom zdrowym. Nie powinny być więc nadużywane przez osoby chore na cukrzycę, choć niekoniecznie kompletnie sobie trzeba ich odmawiać. Słodycze czy słodkie desery i czekolada mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą, o ile oprócz tego prowadzi ona zdrową dietę lub jest aktywna fizycznie. Jedzenie dużych ilości cukru czy słodyczy nie spowoduje też ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Zdrowa dieta to podstawa dla opanowania cukrzycy. Jeśli cukrzyk uwielbia czekoladę, być może najlepszym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po czekoladę bez cukru, produkowaną przez firmę Wawel. Czekolada deserowa lub mleczna bez cukru będzie bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnej czekolady. Nie spowoduje podniesienia się poziomu glukozy we krwi, a będzie smakowała w zasadzie tak samo, jak normalna. Taka czekolada jest smaczna i bezpieczna dla diabetyków. Będzie też polecana osobom, które chcą zachować smukłą sylwetkę, ale nie potrafią odmówić sobie swojej ulubionej czekolady.

wtorek, 22 kwietnia 2014

9-miesięczny piesek został specjalnie wyszkolony i potrafi wyczuć nagłe spadki lub skoki cukru we krwi 10-letniego Xandera, u którego w wieku 4 lat wykryto cukrzycę. Przez pół roku Hawk był intensywnie szkolony, by podołać zadaniu monitorowania stanu zdrowia Xandera.

Rodzina szukała takiego psa, jak Hawk. Niestety, tak przeszkolone zwierzę sporo kosztuje - ponad 20 tys. dolarów. Na szczęście rodzice Xandera otrzymali pomoc. Połowę kwoty przekazała organizacja "Cuda Nadziei", która zapewnia pomoc rodzinom dotkniętym cukrzycą. Reszta pieniędzy pochodziła od darczyńców.



Pies, który wyczuwa spadający poziom cukru we krwi

piątek, 4 kwietnia 2014

Filmiki o sprzęcie dla diabetyków


Tomasz Saja, użytkownik portalu i forum mojacukrzyca.org o nicku "Chrupek", przygotował filmiki dotyczące sprzętu dla chorych na cukrzycę. Zapraszamy do oglądania i komentowania! Prezentujemy dziewięć filmów o glukometrach: Accu-Chek Performa Nano, Contour USB, Ixell Oled, One Touch Select Mini, Glucocard 01-miniplus, Wellion CALLA Light, Caresens N POP, Accu-Chek Active IV generacji, CareSens N Voice oraz trzy o innych produktach dla diabetyków: penie Novopen ECHO, Kubku Diabetyka, a także nakłuwaczu One Touch Delica. Pojawił się także dwuczęściowy film o urządzeniu Dexcom G4 Platinum.

sobota, 29 marca 2014

Kawa chroni przed cukrzycą typu 2




Naukowcy mają dobre wieści dla miłośników kawy. Dowiedli, że picie małej czarnej zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W najlepszej sytuacji są osoby, które piją dużo kawy. Już trzy filiżanki espresso obniżają ryzyko cukrzycy typu 2 o jedną trzecią. Kawosze, którzy piją więcej swojego ulubionego napoju, są jeszcze mniej zagrożeni chorobą.

Jak wynika z obserwacji, którą prowadzili naukowcy z Harvard School of Public Health, osoby, które zwiększyły spożycie kawy średnio o jedną i pół filiżanki dziennie w czasie czteroletnich badań były o 11 proc. mniej zagrożone cukrzycą. Natomiast ci wolontariusze, którzy zmniejszyli spożycie kawy o jedną filiżankę dziennie, zwiększyli ryzyko cukrzycy o 17 proc.

Kawa chroni przed cukrzycą typu 2

Najlepsze wyniki osiągały osoby, które nie zmieniły swoich kulinarnych przyzwyczajeń i piły codziennie trzy lub więcej kaw. U nich ryzyko cukrzycy zmalało o 37 proc.

W badaniu uwzględniono dane 124 tys. osób. Wyniki zostały opublikowane na łamach "Diabetologia".

Lekarze przypominają, że w profilaktyce cukrzycy liczy się przede wszystkim zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne.

środa, 12 marca 2014

Nowa aplikacja mobilna - Kalkulator wymienników


Polskie Stowarzyszenie DiabetykówW dniach 24-26 kwietnia, we Wrocławiu, podczas XIV Konferencji Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, poświęconej Cukrzycy Typu 1, odbywa się premiera nowej aplikacji mobilnej KALKULATOR WYMIENNIKÓW na telefony i tablety z systemem Android.

Urządzenie daje możliwość obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo - tłuszczowych oraz kilokalorii w posiłkach. Aplikacja dedykowana jest osobom chorującym na cukrzycę oraz wszystkim tym, którzy chcą kontrolować ilość spożywanych kalorii. Korzystanie z niej jestbezpłatne.

Jednym z podstawowych problemów, z którymi zmagają się osoby z cukrzycą to osiągnięcie wyrównania metabolicznego (normoglikemii), czyli prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jest to absorbująca, regularna praca, wymagająca od pacjenta wyrzeczeń, punktualności i znajomości produktów, które spożywa. Uzyskanie dobrych wyników terapeutycznych w leczeniu cukrzycy jest możliwe dzięki prawidłowemu wyliczeniu dawki insuliny, która uwzględni cały posiłek - węglowodany, białka i tłuszcze. Dzięki Kalkulatorowi Bolusa - funkcji występującej w pompach insulinowych Paradigm, pacjenci mogą precyzyjnie obliczyć potrzebną w danym momencie dawkę insuliny. Aby jednak tak się stało, konieczne jest prawidłowe obliczenie wymienników, które należy wpisać do kalkulatora, co w praktyce codziennej okazuje się jednym z najtrudniejszych aspektów leczenia.

Pomysłodawcą aplikacji jest firma Medtronic we współpracy z Oddziałem Klinicznym Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, przy ul. Działdowskiej 1 w Warszawie. Medtronic to światowy lider w dziedzinie zaawansowanych technologii medycznych, w tym rozwiązań w leczeniu cukrzycy, obejmujących m.in. systemy zintegrowanego jej leczenia, uwzględniające stały monitoring poziomu glukozy, terapię za pomocą pompy insulinowej oraz oprogramowanie do zarządzania terapią. Oferuje także profesjonalny serwis dla pacjentów, dostępny 24/7.

Aplikacja mobilna KALKULATOR WYMIENNIKÓW to wyjątkowe ułatwienie dla pacjentów z cukrzycą. Korzystając z tego udogodnienia pacjenci mają możliwość lepszej samokontroli leczenia. Dzięki liczeniu węglowodanów oraz białek i tłuszczów, pacjent korzystając z funkcji kalkulatora Bolusa otrzymuje dokładnie obliczoną dawkę insuliny na posiłki o różnej kaloryczności i składzie - uzyskujemy w ten sposób zmniejszenie wahań glikemii oraz zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, co jest niezwykle istotne nie tylko w samym procesie leczenia, ale także w prewencji późnych powikłań cukrzycy. Metoda obliczania wymienników węglowodanowych i białkowo - tłuszczowych powstała na bazie naszych wieloletnich praktycznych doświadczeń. Bardzo cieszymy się, że udostępniając wzory do obliczeń wymienników, mamy swój udział w realizacji tego pomysłu - podkreśla doc. Agnieszka Szypowska z Oddziału Klinicznego Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Aplikacje na telefon - Kalkulator wymienników Aplikacje na telefon - Kalkulator wymienników

Jak działa aplikacja mobilna KALKULATOR WYMIENNIKÓW?

Obliczanie zawartości wymienników za pomocą aplikacji jest bardzo proste. Urządzenie wykorzystuje jedynie kilka podstawowych komend. Aby obliczyć zawartość wymienników należy znać wagę produktów, które zamierzamy spożyć. Aplikacja oferuje szeroki wachlarz artykułów pochodzących z książeczki "Liczmy Kalorie" pod red. H. Kunachowicz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, natomiast możliwe jest również dodawanie swoich ulubionych, niedostępnych w książeczce pozycji, które automatycznie zostają zapamiętane przez program. Wybierając w aplikacji dany produkt wraz z podaniem jego wagi uzyskujemy informacje o zawartości w nim WW (wymienniki węglowodanowe), WBT (wymienniki białkowo - tłuszczowe) oraz kalorii. Jeśli posiłek zawiera więcej produktów należy analogicznie dodać wszystkie składniki. Wówczas uzyskamy sumę WW, WBT oraz kalorii w całym posiłku.

Aplikacja mobilna KALKULATOR WYMIENNIKÓW to rozwiązanie dostępne "na wyciągnięcie ręki", które można mieć zawsze przy sobie i praktycznie skorzystać z niego w każdej sytuacji. Jestem przekonany, że ułatwi ono życie pacjentom zmagającym się z cukrzycą, a w dalszej perspektywie będzie wsparciem w uzyskaniu najbardziej optymalnych efektów leczenia i utrzymaniu zdrowia - podkreśla Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

niedziela, 9 marca 2014

Waga dietetyczna VITAMMY LIGHT idealna dla diabetyków


VITAMMY LIGHT jest lekką, poręczną wagą dietetyczną o smukłej konstrukcji wyposażoną w najnowocześniejsze czujniki nacisku, wielofunkcyjny ekran wyświetlający wszystkie 7 wartości odżywczych jednocześnie oraz higieniczną klawiaturę dotykową.

Waga VITAMMY LIGHT dysponuje bazą 999 produktów spożywczych wraz z odpowiadającymi im wartościami kalorycznymi oraz wartościami odżywczymi, takimi jak zawartość soli, białka, cholesterolu, węglowodanów, tłuszczu, a także jednostkami chlebowymi. Wartości te są przybliżone w oparciu o specjalistyczne bazy danych produktów spożywczych, lecz nie można ich traktować jako dokładnie odpowiadających wartościom ważonego produktu.

Waga dietetyczna VITAMMY LIGHT

Dzięki dietetycznej wadze kuchennej VITAMMY LIGHT możesz efektywnie i skutecznie kontrolować swoją dietę lub nawyki żywieniowe. VITAMMY LIGHT obliczy wartości odżywcze nie tylko danego produktu, lecz dania, czy nawet wszystkich posiłków w ciągu dnia lub w dowolnym innym okresie, ponieważ VITAMMY LIGHT ma funkcję zapamiętywania i sumowania wartości odżywczych aż 99 produktów. Funkcja BE (jednostki chlebowe) pomoże Ci wyznaczyć dawkę insuliny. Korzystając z VITAMMY LIGHT, możesz dowiedzieć się o zawartości składników odżywczych wybranych produktów spożywczych. Waga ta doskonale sprawdza się w dietach wykluczających cholesterol, węglowodany oraz sól.

Waga dietetyczna VITAMMY LIGHT

Dane techniczne VITAMMY LIGHT, model: NS-780
  • Baza 999 produktów spożywczych 
  • Liczba pamięci do zapisywania wyników: 99 
  • Funkcje sumowania i zapamiętywania 
  • Włącznik ON i funkcja autowyłączania 
  • Maksymalny zakres: 5000 g / 176,4 oz / 5000 ml 
  • Konwersja jednostek wagi (g- oz) 
  • Podziałka: 1g / 0.1 oz / 1ml 
  • Wskaźnik przeładowania (> 5100 g) : "Err" 
  • Wskaźnik wyładowanej baterii 
  • Zasilanie: 1 bateria CR2032 (litowa) 3V 
  • Wymiary (szerokość x głębokość x wysokość): 157 x 224 x 17 mm 
  • Rozmiar wyświetlacza (długość x szerokość): 60 x 45 mm 
  • Waga netto/brutto: 0,57 kg / 0,74 kg
Więcej informacji na stronie: www.novamed.pl

wtorek, 4 lutego 2014

potkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy

TarnogródW Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury w dniu 6 lutego 2014 roku odbyło się spotkanie edukacyjne w ramach Tarnogrodzkiej Szkoły Cukrzycy. Wykład pt. "Retinopatia, nefropatia, neuropatia - lepiej zapobiegać jak leczyć" poprowadziła dr Jolanta Mazurek z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska w Tarnogrodzie, Wykład został przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy.

Następne spotkanie edukacyjne odbędzie się 6 marca 2014 roku, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy. Oto treść wykładu z lutowego spotkania:

Przewlekłe powikłania cukrzycy - retinopatia, nefropatia, neuropatia - łatwiej zapobiegać niż leczyć

Na świecie statystycznie - co 7 sekund umiera człowiek z powodu powikłań cukrzycy - co 19 minut ma miejsce amputacja z powodu powikłań cukrzycy - co 1,5 godziny ktoś traci wzrok z powodu powikłań cukrzycy - co 4 godziny kolejny pacjent rozpoczyna dializoterapię z powodu powikłań cukrzycy. Powikłania przewlekłe rozwijają się powoli i podstępnie u osób z wysokimi poziomami cukru, doprowadzając po latach do nieodwracalnych uszkodzeń.

Ważne jest prawidłowe leczenie cukrzycy od samego jej początku. O dobrej kontroli cukrzycy świadczy: glukoza na czczo 70-110mg/dl (3,9-6,1 mmol/l), glukoza w 2 godziny po posiłku 70-140 mg/dl (3,9-7,8 mmol/l), a także wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) poniżej 7,0% i ciśnienie tętnicze poniżej 140/90mmHg. Każde odstępstwo od tych zaleceń zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań.

Wg raportu przygotowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w roku 2010 tylko 26% osób z cukrzycą typu 2 i niespełna 6% osób z cukrzycą typu 1 osiąga zalecane poziomy HbA1c. Pozostali są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju przewlekłych powikłań. Następstwem złej kontroli cukrzycy są olbrzymie koszty leczenia powikłań, które stanowią około 90% całkowitych środków finansowych ponoszonych na leczenie cukrzycy. Utrata wzroku, amputacja nóg, czy niewydolność nerek z konieczną dializoterapią to prawdziwa tragedia dla chorego i jego najbliższych.

Cukrzyca typu 2 nadal rozpoznawana jest zbyt późno. Często już w chwili rozpoznania występują jej przewlekłe powikłania. Konieczne jest więc przeprowadzenie na samym początku dokładnego badania okulistycznego, sprawdzenie czynności nerek oraz ocena zaburzeń czucia zwłaszcza w obrębie kończy dolnych.

Spotkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy

Retinopatia cukrzycowa - to choroba oczu wywołana długotrwałą cukrzycą. Początkowo zagraża utratą dobrego widzenia, a później całkowitą utratą wzroku. Po 10-15 latach trwania cukrzycy retinopatia jest stwierdzana u 50% chorych a po 25 latach u ponad 80% chorych. Zmiany w siatkówce oka polegają na poszerzeniu żył, uszkodzeniu drobnych naczyń - włośniczek, tworzeniu mikrotętniaków, wybroczyn i powstawaniu nowych słabych tętniczek, które często pękają dając groźne dla wzroku wylewy krwi.

Początkowe fazy retinopatii można zatrzymać poprzez dobrą kontrolę cukrzycy. Najbardziej zaawansowaną, a tym samym najniebezpieczniejszą formą zmian na dnie oka jest retinopatia proliferacyjna. Makulopatia to uszkodzenie niewielkiego obszaru siatkówki tzw. plamki żółtej, powodujące duże zaburzenia widzenia. Makulopatia podobnie jak retinopatia proliferacyjna, wymaga pilnej laseroterapii.

W diagnostyce retinopatii najważniejsze jest badanie dna oka. Badanie to okulista może prawidłowo wykonać tylko po rozszerzeniu źrenicy przy użyciu kropli do oczu (po badaniu występuje przejściowe, trwające około 3 godzin, pogorszenie widzenia). Ocena dna oka zalecana jest nie rzadziej niż 1 raz w roku. Wizytę u okulisty należy zaplanować odpowiednio wcześniej (nie jest wymagane skierowanie). W leczeniu retinopatii cukrzycowej podstawą jest jak najlepsze wyrównanie cukrzycy. Wspomagająco można pobierać leki poprawiające przepływ w naczyniach włosowatych siatkówki. Fotokoagulacja siatkówki, znana jest bardziej jako laseroterapia, zmniejsza ryzyko utraty wzroku, jednak nie może poprawić widzenia, jeśli doszło już do uszkodzenia wzroku. Zaawansowana retinopatia może prowadzić do masywnych wylewów krwi do gałki ocznej i utraty wzroku.

Nefropatia cukrzycowa - czyli cukrzycowa choroba nerek to zmiany w czynności i budowie nerek wywołane przez wysokie poziomy cukru we krwi. Z różnym nasileniem występuje u wszystkich chorych na cukrzycę. U około 70% chorych przebiega w sposób utajony. U 30% chorych ujawnia się jednak bardzo szybko, niekiedy w krótkim czasie po rozpoznaniu cukrzycy typu 2. Zazwyczaj jednak nefropatia cukrzycowa przebiega bezobjawowo aż do stadium znacznego zaawansowania. Pojawiają się wówczas obrzęki, duszność, wzrasta ciśnienie tętniczego, w badaniach krwi stwierdza się niedokrwistość.

Podstawą rozpoznania wczesnej nefropatii jest badanie ogólne moczu, a przy braku białka w moczu przeprowadza się 12 lub 24-godzinną zbiórkę moczu, w którym stwierdza się brak lub obecność niewielkiej ilości albumin (białko). W takiej sytuacji mówi się o mikroalbuminurii (30 - 300 mg/dobę). Oznaczanie tzw. mikroalbuminurii pozwala na wczesne rozpoznanie zaburzeń czynności nerek, a tym samym na zastosowanie odpowiedniego leczenia zapobiegającego rozwojowi dalszych zmian.

Pomimo, że postęp wiedzy medycznej umożliwia skutecznie kontrolować cukrzycę to jednak cukrzyca jest nadal bardzo częstą przyczyną schyłkowej niewydolności nerek. Konieczne jest wówczas leczenie nerkozastępcze. Przez leczenie nerkozastępcze rozumie się stosowanie dializy otrzewnowej lub dializoterapii przy użyciu tzw. sztucznej nerki. Skrajna postać niewydolności nerek jest też wskazaniem do przeszczepienia nerki. "Leczenie przewlekłych powikłań" polega przede wszystkim na zapobieganiu ich powstawania... czyli na wczesnym wykrywaniu cukrzycy i bardzo dobrym jej leczeniu od samego początku.

Neuropatia cukrzycowa - to uszkodzenie obwodowego układu nerwowego (włókien nerwowych) spowodowane cukrzycą. Na podstawie badań epidemiologicznych można stwierdzić, że jest to najczęstsze powikłanie cukrzycy. Bardzo często jednak sami pacjenci nie zdają sobie sprawy z istnienia tego powikłania. W organizmie człowieka występują różnego rodzaju włókna nerwowe. Część z nich to tzw. włókna czuciowe, które przewodzą impuls nerwowy z receptora odbierającego bodziec nerwowy (np. dotyk, ból, temperaturę, wibrację) do centralnego układu nerwowego, inne to włókna motoryczne, które przewodzą impuls nerwowy z centralnego układu nerwowego do mięśni (efektem dotarcia takiego impulsu jest skurcz mięśnia) i wreszcie kolejne to włókna tzw. autonomicznego układu nerwowego, który reguluje czynność różnych układów i narządów organizmu człowieka niezależnie od woli.

Przewlekle niewyrównana metabolicznie cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia różnorodnych włókien nerwowych. Objawy będące jego następstwem zależeć będą od rodzaju włókien, które uległy uszkodzeniu. Jeśli do patologii dojdzie głównie we włóknach przewodzących bodźce czuciowe, to wówczas będziemy mieli do czynienia z tzw. neuropatią czuciową (np. w zakresie czucia bólu, czucia dotyku, wibracji, lub czucia temperatury). Ponieważ do patologii dochodzi przede wszystkim w najdłuższych włóknach nerwowych, to najszybciej objawy zaburzeń czucia rozwiną się na stopie (dochodzą do niej włókna nerwu kulszowego, który jest najdłuższym nerwem w organizmie człowieka). Jeśli natomiast uszkodzeniu ulegną włókna motoryczne, dojdzie znowu na stopie do przewagi mięśni zginaczy nad prostownikami, czego efektem będzie młoteczkowane ustawienie palców stóp.

Spotkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy

Z kolei neuropatia układu autonomicznego może doprowadzić do bardzo różnorodnych objawów w zależności od narządów/układów, do których dochodzą autonomiczne włókna nerwowe. Układami najczęściej narażonymi na nieprawidłowe funkcjonowanie autonomicznego systemu nerwowego są: układ krążenia, układ pokarmowy, układ moczowo-płciowy. Objawami neuropatii autonomicznej układu sercowo-naczyniowego są m.in.: spoczynkowa tachykardia (szybka praca serca), hipotonia ortostatyczna (skłonność do zmniejszenia ciśnienia tętniczego i zasłabnięć w momencie szybkiej pionizacji ciała), bezbólowe niedokrwienia mięśnia sercowego (tzw. bezbólowe, "przechodzone" zawały mięśnia sercowego).

Objawami neuropatii autonomicznej układu pokarmowego mogą być: nudności, refluks żołądkowo-przełykowy, tendencja do biegunek. Natomiast objawami autonomicznej neuropatii układu moczowo-płciowego będą: zaburzenia oddawania moczu związane z zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym (tzw. pęcherz neurogenny), zaburzenia funkcji seksualnych objawiające się u mężczyzn przede wszystkim zaburzeniem erekcji. Objawami neuropatii układu autonomicznego jest również tendencja do wysuszania skóry będąca następstwem nieprawidłowej regulacji funkcji gruczołów potowych. Stąd pacjenci z zespołem neuropatycznej stopy cukrzycowej zwykle skarżą się na obecność bardzo suchej skóry na stopie.

Innym trudnym do leczenia dla lekarzy i uciążliwym dla pacjentów następstwem neuropatii jest tzw. postać bólowa neuropatii cukrzycowej. Objawia się ona silnymi dolegliwościami stóp i podudzi o charakterze pieczenia, palenia, mrowienia, które pojawiają się i nasilają w godzinach wieczornych, utrudniając zasypianie lub wybudzając chorego po zaśnięciu. Dolegliwości te często nie reagują na stosowane powszechnie środki przeciwbólowe. Leczenie neuropatii cukrzycowej jest z reguły kosztowne i długotrwałe i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Podkreśla się jednak, że bardzo istotnym elementem leczenia jest poprawa metabolicznego wyrównania cukrzycy. Może ona w perspektywie kilku miesięcy pozwolić na zmniejszenie dolegliwości związanych z neuropatią cukrzycową. 

wtorek, 28 stycznia 2014

Wymień swoją igłę na 3 Insupeny - bezpłatna akcja dla diabetyków

PIC SolutionNa polskim rynku, zarówno w aptekach, w sklepach medycznych oraz w sprzedaży internetowej pojawiły się bardzo niskiej jakości igły do wstrzykiwaczy / penów insulinowych nieznanego pochodzenia. Dystrybutorzy tych wyrobów przemilczają na opakowaniach rzeczywisty kraj pochodzenia igieł oraz faktyczną nazwę producenta, podając się za tzw. "Wytwórcę" (oznaczonego ikoną przedstawiającą zarys fabryki), na co pozwala im konfekcjonowanie igieł w inne (własne) opakowania na terenie Polski. Brak jest na takich opakowaniach igieł informacji "Made in…" (kraj pochodzenia) lub "Wyprodukowano w …" (kraj pochodzenia), które pozwoliłyby w łatwy sposób zidentyfikować rzeczywisty kraj pochodzenia wyrobu medycznego.

Brak takiej informacji oraz podanie polskiego adresu tzw. "Wytwórcy" powodują, że pacjenci błędnie przekonani są, iż nabywają i używają igły wyprodukowane w Polsce. Gdy tym czasem wyroby te prawdopodobnie nie są produkowane nawet na terenie Europy.

W aptece, realizując receptę na insulinę otrzymacie Państwo bezpłatne igły 31Gx8mm INSUPEN w ilości 6 szt. (dostarczane przez PiC Solution dla Firmy SANOFI) albo będą to rozmiary 31Gx6mm i 31Gx5mm w ilości po 5 szt. (dostarczane przez PiC Solution Firmie BIOTON - krótsze zgodnie z najnowszymi międzynarodowymi rekomendacjami).

Mogą to być także igły 30Gx8mm NovoFine (dostarczane przez Firmę Novo Nordisk do własnych insulin) albo 30Gx8mm MicroFine (dostarczane przez BD dla Firmy LILLY). W tych dwu przypadkach są to igły grubsze (czym niższa cyfra "G", tym grubsza igła), ale również bardzo wysokiej jakości.

Zwróćcie Państwo jednak uwagę, czy nie otrzymujecie igieł nieznanego pochodzenia (kraj i producent) i niepotwierdzonej jakości, które od zeszłego roku dostępne są w aptekach także jako bezpłatne próbki. Na opakowaniu właśnie tych igieł podana jest jedynie nazwa tzw. "Wytwórcy", czyli polskiej firmy - konfekcjonera i dystrybutora, zamiast rzeczywistego podmiotu i miejsca produkcji.

Poza donacją ograniczonej ilości igieł przez firmy farmaceutyczne - producentów insulin (5 lub 6 szt. igieł na opakowanie insuliny, czyli jedna igła lub 1-2 igły na kartridż), igły dostępne są jedynie w formie zakupu komercyjnego, bo nieobjęte są wykazem Ministerstwa Zdrowia do Rozporządzenia o Zaopatrzeniu Ludności w Przedmioty Ortopedyczne i Środki Pomocnicze. Jesteśmy jednym z trzech państw bez takiej refundacji wśród 28 członków EU. Zatem kupując igły również należy zwrócić baczną uwagę, czy jest to wyrób oryginalny, i gdzie został faktycznie wyprodukowany. Na przykład europejska produkcja igieł jest gwarantem zachowania wysokich standardów i kontroli jakości wytwarzania wyrobów medycznych (szczególnie sterylnych, jednorazowego użytku) oraz zachowania procedur i stosowania wysokiej jakości materiałów zgodnie z obowiązującymi normami Dyrektyw UE!

Igły najwyższej, sprawdzonej jakości wiodących światowych producentów, takich jak BD - MicroFine, Novo Nordisk - NovoFine i PiC Solution - INSUPEN (kolejność alfabetyczna), oznakowane są w sposób czytelny i nie ukrywający tak istotnej dla kupującego informacji, jaką jest nazwa rzeczywistego producenta i kraj ich pochodzenia. Uczciwość wobec pacjenta i przejrzysta polityka informacyjna nie pozwalają najbardziej znanym markom na takie przemilczenie.

Wymień swoją igłę na 3 Insupeny - bezpłatna akcja dla diabetyków

Igły do penów insulinowych są "Wyrobem Medycznym Sterylnym, Jednorazowego Użytku" a ilość, którą otrzymują Państwo w aptece wystarcza jedynie na kilka iniekcji i dodatkowy zakup jest dla Państwa każdorazowo dużym wysiłkiem finansowym, a do tego może Państwa zaniepokoić nieznane pochodzenie oraz niska jakość niektórych z nich. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu specjalnej nieodpłatnej akcji wymiany igieł o nieoznakowanym kraju produkcji, na igły najwyższej jakości, marki PiC Solution (INSUPEN), produkowane w Unii Europejskiej, we Włoszech.

Igły INSUPEN spełniają wymogi normy TYPE A EN ISO 11608-2:2000 i dlatego są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami i typami penów insulinowych stosowanych na obszarze UE, zgodnymi z tą normą. Stąd możecie Państwo być pewni, że wymieniacie igły na odpowiednie do używanego pena i gwarantowanej jakości!

Każdą przesłaną lub osobiście przekazaną nam nierozpakowaną igłę nieznanego producenta i kraju pochodzenia, zamienimy na trzy sztuki najwyższej jakości igieł INSUPEN (PiC Solution) i odeślemy Państwu bezpłatnie na wskazany adres w dowolnym miejscu w Polsce. Akcja potrwa do Wielkanocy 2014 roku (do 20 kwietnia 2014) lub do wyczerpania zapasów.

Igły można przesyłać lub dostarczyć osobiście na nasz adres:
A New Therapy Sp. z o.o. (PiC Solution Polska),
Szeligi, ul. Szeligowska 4,
05-850 Ożarów Mazowiecki
Z dopiskiem: Wymieniam igły.


Można także osobiście dostarczyć takie igły do Sklepów Medycznych w Warszawie przy ul. Łucka 18 (Wola) lub przy ul. Rentgena 5 (Ursynów, Budynek główny Centrum Onkologii), gdzie na miejscu zostanie dokonana ich wymiana na igły INSUPEN w ilości 1 do 3.

Życzymy Państwu dużo zdrowia oraz bezbolesnych i bezpiecznych iniekcji insulinowych!

poniedziałek, 13 stycznia 2014

iotechnologia może pomóc w walce z cukrzycą. Inżynierowie z Georgia Tech i lekarze z Emory University przy pomocy hydrożelu wyleczyli myszy. Hydrożel zapewnił odpowiednie warunki rozwoju komórkom wysepek trzustkowych, przeszczepionym myszom, cierpiącym na cukrzycę typu pierwszego. Te badania mogą w przyszłości pomóc także ludziom.

Profesor Andrés Garcia z Georgia TechPrzeszczep komórek wysepek trzustkowych pacjentom, których trzustka nie produkuje insuliny testowano od końca lat 90. Wyniki początkowo wydawały się optymistyczne, po pewnym czasie jednak pacjenci musieli wracać do zastrzyków z insuliny. 

Przyczyny porażek były różne. Technika polegająca na podawaniu przeszczepianych komórek bezpośrednio do naczyń krwionośnych sprawiała, że połowa z nich ginęła przy zetknięciu z czynnikami krzepnięcia krwi. Utrudnione też było wbudowywanie tych komórek w ściany naczyń krwionośnych. 

Opracowany w Georgia Tech polimerowy hydrożel pomaga uporać się z oboma problemami. Biomateriał wzbogacony w czynnik wzrostu w pierwszym etapie chroni komórki, a potem - rozkładając się w kontrolowany sposób - ułatwia tworzenie się naczyń krwionośnych, które je odżywiają. 

Najlepsze wyniki dawało wszczepianie komórek wysepek trzustkowych w zewnętrzną ścianę jelita cienkiego. Po czterech tygodniach od zabiegu poziom glukozy u myszy leczonych nową metodą pozostawał w normie. Ich badania wykazały, że komórki trzustkowe pracowały normalnie i były równie dobrze ukrwione, jak u zdrowych zwierząt.

Naukowcy podkreślają, że metoda, choć bardzo obiecująca, wymaga jeszcze licznych badań. Zwracają uwagę, że w dotychczasowych eksperymentach nie brano pod uwagę możliwej reakcji układu immunologicznego. Badane myszy były genetycznie identyczne, nie było obawy, że ich organizm odrzuci przeszczep. Zanim hydrożel będzie mógł być skierowany do badań u ludzi, trzeba sprawdzić, jak jego wykorzystanie wpłynie na przyjęcie przeszczepu komórek u myszy, które nie są genetycznie identyczne.